Család
Arany János Ercsey Juliannát egy év jegyesség után vezette oltár elé. Mély, egymás támogatására épülő vonzalom kötötte őket össze. Julianna nem volt a múzsája vagy alkotótársa, legalábbis abban az a értelemben nem, mint ahogy Szendrey Júlia volt Petőfinek. Házasságukból két gyermek született, László és Juliska. Ercsey Julianna fennmaradt leveleiből egy nem túl művelt, de intelligens és rendkívül jószívű nő alakja bontakozik ki, aki fenntartás nélkül szerette férjét.


1841-ben született lányuk, Juliska, 1844-ben pedig fiuk, László. "Költő apának Költő fia". Petőfi nem csak kedvelte Arany János gyermekeit, hanem ő lett László keresztapja és verset is írt neki "Arany Lacinak" címmel 1847-ben. Sajnálatos módon Juliska nem élhetett hosszú életet. Halálával (1865) minden összeomlott Arany János számára. Nemcsak a szalontai költözés álma foszlott szét, hanem a költő is elhallgatott benne több mint egy évtizedre.
Akkor írta Laci fiamnak a verset, ki akkor három éves volt, s kit igen szeretett, nagyokat ütvén a fenekére, az ő módja szerint. A gyerekeim is igen szerették...
Arany János


Petőfi Zoltán 1848. december 15-én született Debrecenben. Apja hazafias kötelességének érezte, hogy a harctérre menjen, ezért hogy fiát és feleségét biztonságban tudja, Nagyszalontán helyezte el őket Aranyéknál, akik nemcsak a család közeli barátai voltak, hanem Zoltán keresztszülei is. A költő május végén jött el fiáért Szalontára, hogy elhozza onnan. Arany feleségét kifárasztotta a kicsi nevelése, mert Júlia már néhány héttel korábban eljött Szalontáról.